05 Жовтня 2015
З лютого по червень 2015 Слов’янська ТЕС ПАТ «Донбасенерго» придбало 260 вагонів вугілля на 70 млн грн. у керівництва «Донецької народної республіки». Про це пише Федір Орищук у «Главкомі» з посиланням на ухвалу Печерського суду Києва від 4 вересня.
Розслідуючи закупівлю цього вугілля, слідчі Генпрокуратури встановили, що продавцем виступила ПАТ «Орендне підприємство «Шахта Жданівська», розташована на тимчасово окупованій території Донбасу. Директором «Жданівської» є Руслан Дубовський, який одночасно обіймає посаду в.о. міністра вугілля та енергетики» «ДНР».
22 січня «Жданівська» була включена в додаток до наказу СБУ, який легалізував поставки її вугілля через лінію фронту. Директор «Жданівської» Дубовський став в.о. міністра «ДНР» на початку березня. СБУ помітила цей факт лише 16 червня, скасувавши дозвіл на постачання вугілля зі «Жданівської».
Також з’ясувалося, що «Донбасенерго» Ігоря Гуменюка закуповувало вугілля не безпосередньо у «Жданівської», а через посередника – ТОВ «Енергоінвест Трейдінг». Бенефіціаром «Енергоінвест Трейдінг» є все той же Гуменюк. А, за даними слідства, ще й Едуард Бондаренко – директор «Донбасенерго».
При цьому, як встановили в прокуратурі,у податковому обліку «Енергоінвест Трейдінг» не відобразив фінансово-господарських взаємовідносин з «Жданівською», а сама компанія має ознаки фіктивності. Тому слідчі прийшли до висновку, що посадові особи «Донбасенерго» займалися приховуванням операцій з продажу товару, виробленого на непідконтрольній території і замаскували фінансові потоки на тимчасово окуповану територію.
Крім того, автор не виключає інтересів в цій угоді і сина біглого президента Олександра Януковича. Директор «Донбасенерго» Едуард Бондаренко свого часу працював директором ТОВ «Угольтранс», в якій була частка і Віталія Белякова. Останній у минулому займав пост президента «Донбаського розрахунково-фінансового центру», який контролював Янукович-молодший.
Як пише Орищук, по цих контрактах «Донбасенерго» купило 18,1 тис. т вугілля марки «Т». Таким чином, тонна вугілля коштувала близько 3800 грн. Для порівняння, державне «Центренерго» закуповує вугілля за 1320 грн. за тонну з урахуванням ПДВ. В той же час, за інформацією «Главкому», донецькі шахти на окупованих територіях продають вугілля посередникам, які потім перенаправляють його в Україну, по 600 грн. за тонну.
Бенефіціаром ПАТ «Донбасенерго» з часткою 60,7% акцій є партнер по бізнесу Ріната Ахметова Ігор Гуменюк, ще 25% належить державі.
Реальним власником «Донбасенерго» ЗМІ називають не Гуменюка, а Олександра Януковича. Цю думку підтвердив і голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський.
У цьому році Генпрокуратура програла дві інстанції, включаючи апеляційну, по поверненню у держвласність контрольного пакету «Донбасенерго».
НАШІ ГРОШІTеги | Вугілля, Енергетика, Янукович