02 Жовтня 2015
Реєстр судових рішень в Україні є публічним. Його адреса – www.reyestr.court.gov.ua
На сайті діє пошук за контекстом – по словах, фразі, номеру провадження, тощо. Увага! Прізвища фізосіб у реєстрі заскречені, замість них Ви будете бачити “Особа_1”, “Особа_2”. Водночас назви державних установ, приватних компаній не приховуються.
Крім того, на сайті є фільтри по регіону, формі судочинства (господарське, кримінальне, адміністративне та ін), формі судового рішення (ухвала, рішення, постанова, вирок, тощо), найменуванню суду (наприклад, Вищий господарський суд України), номеру справи, періоду прийняття рішення та ін.
Як це працює.
Наприклад, ми знайшли постанову Вищого госпсуду України про, що Міноборони хотіло стягнути з фірми 21,41 млн грн. за квартири для військовослужбовців.
Вищий господарський суд – це остання інстанція. Тобто перед ним ще були апеляція і суд першої інстанції. Для того, щоб розібратися в усій історії треба знайти ці два попередні рішення. Як шукати? Найнадійніше шукати по номеру справи (див. нижче виділено червоним).
Копіюємо номер справи і вводимо у віконце для пошуку “Справа №”.
Нижче червоним виділено всі судові рішення по справі квартир Міноборони. Відкриваємо і читаємо.
Також цікаво читати кримінальні справи. З ними важко працювати, оскільки імена фігурантів приховуються. Але хто це такі можна здогадатися із посади підозрюваного, тощо.
З кримінальними справами зручно працювати, шукаючи судові рішення за номером кримінального провадження.
Свого часу так з’явилась новина про відмивання грошей родиною екс-міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка.
Ось уривок із судової ухвали, з якої зрозуміло, що йдеться про Захарченка.
Як боротися з аноніміністю в судовому реєстрі?
Суттєвим недоліком реєстру для журналістів є засекречення ПІБ фігурантів на Особа_1, Особа_2… Не закривають тільки імен судді, прокурорів, адвокатів.
Як вирішується ця проблема.
Зокрема завдяки цьому сайту ми змогли зясувати імена VIP-вкладників “Дельта-банку”. Для зручності рекомендую відправити дані про справу собі на пошту.
Далі на вказаний е-мейл приходить ось такий лист.
НАШІ ГРОШІ